ورزش انسان را پرستو می کند ...

ورزش انسان را پرستو می کند ...

تعدا بازدید: 159 1398/07/15-19:04

در اذهان عمومی اکثر جامعه بیشتر فعالیت روحانیون در مسجد و حوزه علمیه خلاصه می شود آنها یا امام جمعه هستند یا نمایندگی مجلس را بر عهده دارند. اما در این رهگذر روحانی دیده می شود که نه تنها مشغول تدریس در حوزه و مسئولیت امام جماعت را دارد بلکه یکی از رزمی کاران ایران نیز هست وی پس از زحمات زیادی که در این رشته کشیده موفق شد سبک پرشین کیک بوکس را ابداع و به نام خود و کشور عزیزمان ایران به ثبت برساند.

حجت الاسلام والمسلمین حمید قربانپور روحانی رزمی کاری است که به این مهم نائل شده. به همین منظور گپ و گفتی در خبرگزاری البرز ورزشی با ایشان انجام داده ایم که از نظر شما خوانندگان گرامی می گذرد.

-چگونه وارد حوزه ورزش های رزمی شده اید و چند سال است که به این رشته می پردازید؟

علاقه یادی به ورزش های رزمی داشتم، ۱۰ ساله بود که وارد ورزش شدم و زیر نظر یکی از اساتید کونگ فو توآ کار کردم وقتی که وارد حوزه علمیه شدم با توجه به اینکه کونگ فو تو آ در نزدیکی باشگاه نداشت رفتم کیوکوشین کاراته زیر نظر آقای علی فاخری نزد ایشان کار کردم و تا الان هم مشغولم.

بعد رشته های هیدراتوتال کنتاک، فول کیک بوکسینگ و همزمان یوگا، تای چی را هم کار کردم حتی مدتی نایب رئیس سبک اسپور مدرن کیک بوکسینگ هم بودم مدتی بعد هم سبک پرشین کیک بوکسینگ را راه اندازی کردم الان هم زیر نظر فدراسیون هنرهای رزمی تلاش می کنم این سبک را از بُعد ورزشی، فرهنگی، دینی، مذهبی گسترش بدهم.

-چه زمانی ابداع رشته ورزش رزمی پرشین کیک بوکس و ایرانیزه کردن آن به ذهنتان خطور کرد؟

زمانی که سبک های مختلف و زیادی در فدراسیون های رزمی ایجاد شد اگرچه از نظر بنده اشکالی در این کار و اجرای تکنیک ها ما نداریم اما سعی من بر آن بود تا سبکی ابداع کنم که برای خودمان باشد. آن چیزی که برای من مهم بود بحث محتوای فرهنگی و گسترش فرهنگ ناب خاتم الانبیا بوده و هست و برای اینکه بتوانم به آن دسترسی پیدا کنم و از نظر فرهنگی بتوانم کار کنم این سبک را مطرح کردم تا در قالب ورزش بتوانم کارهای ورزشی، فرهنگی، دینی را که ما طلبه ها بر دوش داریم به نحو احسن انجام دهم.

-با چه مشکلاتی در این زمینه روبه رو شدید و آیا مسئولین با شما همکاری کردند؟

بنده از سال ۸۲ تا ۹۷ که بحث پرشین کیک بوکس را مطرح می کردم با مشکل مواجه بودم همواره افرادی که ایده های نو دارند با مشکل مواجه هستند حتی مسئولین علاقه مند هم زمانی که توجیه نشوند و کار برای آنها درست تشریح نشود مخالفت می کنند اما زمانی که موضوعات درست مطرح شود مشکلات برطرف می شود. در نهایت با کمک آقای رشیدی و الان دکتر شهرام عظیمی و سید موسوی و دوستان دیگر که در فدراسیون تلاش می کنند و با رهنمود و همیاری این دوستان سبک پرشین کیک بوکس به سرانجام رسید.

– تمایز و ویژگی های این رشته رزمی با رشته های رزمی دیگر چیست؟

با توجه به شناختی که با رشته های رزمی و سبک های مختلف مانند تای چی، یوگا حتی چاکرا و ذن داشتم پایان نامه ام در دانشگاه در مورد رشته های رزمی بود و اینها به من کمک کرد تا تحقیقاتم کامل شود و به شناخت کافی برسم می دانید که هر رشته ورزشی برای خود ادعایی دارد این تحقیقات و آشنایی با سبک های مختلف باعث شد تا با چکیده و گلچین این سبک ها آشنا شوم و از آنها استفاده کردم. در این سبک از واژه های فارسی استفاده شد. در بعضی سبک ها پرش و شمشیر وجود ندارد اما ما در این سبک آنها را کار می کنیم و تکنیکی که بتواند برای جسم و جان ما باشد و برای پیروزی و موفقیت ما باشد با آن کار می کنیم. عقیده ام این است هر کسی پرشین کیک بوکس کار کند از هر لحاظ باید قویترین و بهترین باشد. اخلاق و منش پهلوانی برای بنده از تکنیک ها برتر است امیدوارم که رسالت پهلوانی ایرانی را همچون پوریای ولی و تختی را در رشته های رزمی احیا کنیم. بحث اخلاق حرفه ای را باید هم در محیط کار و زندگی و ورزش ایجاد کنیم تا رزمی کاران متواضع و فروتن باشند.

-برخورد کشورهای صاحب سبک در این رشته با شما چگونه بوده و آیا ارتباطی با آنها داشته اید و برای گسترش سبک خود چه کار کرده اید؟

برای معرفی این سبک در کشورهای دیگر تلاش آنچنانی نداشتم تا آن را معرفی کنم اما اطلاعاتی که دارم برعکس ما با آغوش باز استقبال نمی کنند متاسفانه تمام سبک هایی که الان در کشور ما کار می شود از خارج آمده و این کار را برای ما سخت می کند البته این یک نکته است که یک فکر و تاملی می خواهد ایرانیانی که با این سابقه طولانی بیش از ۲۵۰۰ سال که کوروش را مطرح می کنند چرا هنوز یک سبک توانمندی که بتواند در جهان گسترش پیدا کند را ارایه نکرده ایم؟ باید دست به دست هم بدهیم و یک سبک ایرانی را جهانی کنیم. نگاه بنده برای گسترش این سبک این است که ما الان ۷ تا ۸ هزار طلبه خارجی در ایران داریم و آنها نمایندگان کمیته فرهنگی ما در کشور خودشان خواهند بود و من به آنها پیشنهاد خواهم کرد یک نفر ورزشگار از کشورشان به بنده معرفی کنند تا به عنوان نماینده سبک پرشین کیک بوکس در کشور خودشان فعال بشوند تا از این طریق ما بتوانیم ورزش خودمان را گسترش بدهیم.

-گویا شما سمت های مختلفی دارید آیا تداخلی بین کارهایتان و ورزش مورد علاقه تان ایجاد نمی شود چرا؟

بنده سی و یک سال است که کار می کنم و ۳۵ سال با ورزشکاران بوده م ۱۴-۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه شدم درس می خواندم و در کنارش ورزش هم می کردم در سال ۸۲ موسسه تربیت بدنی طلاب و روحانیون جمهوری اسلامی ایران را ثبت کردم اکنون هم به عنوان مدیرعامل تربیت بدنی دانش پژوهان جهان اسلام فعالیت می کنم بنده همواره شاگرد بودم و مدرس. الان به عنوان شاگرد مقام معظم رهبری و آیت الله امین خراسانی و آقای صالح نیا امام جمعه کن هستم و در دانشگاه مدرس هستم و تو حوزه علمیه تدریس می کنم کار من درس و علم و بحث و ورزش است و اینها هیچ منافاتی با هم ندارند اینها با هم با اندیشه، فکر و جسم و جان من تلفیق شده است. یعنی اگر کسی ورزش نکند درس هم خوب نمی تواند بخواند من تا حالا به مشکلی برنخورده ام.

-آیا در فضای مجازی به عنوان یک روحانی فعالیت دارید؟

بله در فضای مجازی در حد خودمان سایت و تلگرام فعالیت دارم چون نیاز روز بنده و دوستان است ما سایتی به نام تربیت بدنی دانش پژوهان جهان اسلام داریم که یک سری خبرها و فعالیت هایمان را در آنجا اعلام می کنیم. فعالیت خوزه و ورزش خود را در این سایت منعکس می کنم تا علاقه مندان بتوانند از آن استفاده کنند.

-برخورد مردم و ورزش کاران با شما به عنوان روحانی رزمی کار چگونه است.

عالی است دوستان زیادی دارم که برایم وقت می گذارند مردم ایران انسان های بزرگ منش، خوب و نجیبی هستند وقتی که می بینند کسی با آنها همراه و همدل است و با وی گام بر می دارند ارتباط خوبی برقرار می کنند. مثل زمانی که در مساجد و در بین مردم هستیم و به درد دل مردم گوش می کنیم به نظرم خیلی ارزشمند است.

-چه رتبه ای را برای رشته های رزمی ایران در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن پیش بینی می کنید و توصیه شما برای موفقیت در این رشته ها چیست؟

در این زمینه نظری ندارم چون سبک بنده در این مسابقات حضور ندارد. فدراسیون های رزمی تیم خودشان را دارند دبیر و سرپرست و مربی دارند من با آنها کار نمی کنم و نمی دانم که تیم هایی که می خواهند به مسابقات اعزام کنند چه شرایطی دارند. برای موفقیت حضور ورزشکاران آماده و با انگیزه و ایرانی بودن می تواند عامل موفقیت باشد. ان شاءالله بتوانیم مقام بیاوریم و سجده شکر کنیم که آرزوی شخصی من است.

-در مورد ورزش بانوان شما چه نظری دارید؟

در بحث بانوان ورزش هایی در اسلام به آنها توصیه شده و کتابی هست که در حوزه علمیه خواهران برای خانم ها مطرح شده و کتاب درسی است. 


   

نظرات کاربران

 

تربیت بدنی دانش پژوهان جهان اسلام